Etusivulle

Blogi

18.4.2010

Samaan aikaan, kun neuvottelut kokonaisvaltaisesta energiaratkaisuista ovat käynnissä, naulataan toisaalla kanta ydinvoimaratkaisuihin tiukasti kiinni.

 

Yksi haluaa profiloitua bioenergiaan ja syyttää toista pelkästä ydinvoimasta. Tärkeää on ratkaista koko energiapaketti. Turha vouhottaa jostain ”risupaketista”. On saatava aikaiseksi sellainen uusiutuvan energian paketti, että se tuo meille oikeaa kannattavaa työtä hyödyntämällä Suomen metsävaroja, kuitenkaan tuhoamatta kaunista luontoamme. Ikävintä on, jos yhteiskuntamme tulevien energiatarpeiden, energian edullisuuden ja ilmastovelvoitteiden edelle menee ideologinen puoluepolitiikka.

 

Itse olen ollut energiaratkaisuissa kokonaisvaltaisen paketin kannalla ja siihen liittyy olennaisesti ydinvoima. Yksi ydinvoimala tarvitaan jo korvaamaan Venäjän tuonti. Omavaraisuuden tavoittelu tässä asiassa ei ole ihan pieni asia. Ympäristö- ja ilmastosyistä meidän on pakko keventää hiilijalanjälkeämme ja ajaa alas hiilivoimaloita.

 

Puheet siitä, että energiatalkoot vähentäisivät sähkön kulutusta, ovat lyhytnäköistä poliittista populismia.

Jos aidosti olemme ilmastotalkoissa mukana, jos aidosti haluamme kehittää sähköautoja tulevaisuuden kulkuvälineinä, jos lämmityksessä lisäämme aidosti maa- ja ilmalämpöpumppuja, niin tarvitsemme sähköä eikä se töpselissä muodostu.

Keskustan piirissä on virheellisesti viestitetty kolmesta uudesta ydinvoimalasta. Fortumin kohdalla kyse on varautumisesta Loviisan molempien yksiköiden sulkemisesta 2020 luvulla. Kyse on siis korvausinvestoinnista, jonka lupa-asiat ovat jo nyt ajankohtaisia.


Jos emme tee nyt lupapäätöstä, niin se on poliittista pelkuruutta. Seuraava eduskunta joutuu sen joka tapauksessa tekemään. Tuulivoima ei ole suomalaisen energiatuotannon ratkaisu. Sitä voidaan kehittää ja käyttää, mutta se on kallista ja täyttää energiatarpeista maksimissaan prosentin. On myös hyvä muistaa, kun mietitään maailmanlaajuisesti sähköntarvetta, niin maailmassa on edelleen lähes miljardi ihmistä ilman sähköä. Hiilellä ja tuulellako nekin meinataan sähköistää. Sitä ei ratkaista perussuomalaisella opilla, että minua ei kiinnosta mikään mitä tapahtuu Suomen rajojen ulkopuolella
 


 

<< Takaisin


Ilen kalenteri
   Syyskuu 2010    
MaTiKeToPeLaSu
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930