Etusivulle

Blogi

20.4.2009

Mielenkiintoinen ja työteliäs maanantaipäivä on nyt takana. Opetusministeri Henna Virkkunen saapui aamulla Lahteen ja päivä alkoi Kivimaan koululta. Ohjelmassa oli neljännen luokan musiikkitunnilla vierailu ja juhlasaliin järjestetty paneelikeskustelu, missä oppilaat saivat esittää kysymyksiä ministerille. Kivimaalta siirryimme Kannaksen lukion uusittuihin tiloihin, missä ennen puoltapäivää alkavaa käyttöönottojuhlaa oli pieni kahvihetki yhdessä kaupunginjohtajan, toimialajohtajan ja koulun rehtorin kanssa.

 

Juhla oli järjestetty hienosti. Se oli sopivasti tunnin mittainen, sisältäen puhetta ja lukiolaisten musiikkiesityksiä. Kannaksen koululta siirryimme naapurikiinteistöön ja saimme päivityksen Muotoiluinstituutin toiminnasta, joka kiinnosti erityisesti myös ministeriä.

 

Hennan lähdettyä Jyväskylään oman valtuuston kokoukseen, suuntasin itse puolestani kaupungintalolle kaupunginhallitukseen.

 

Illalla ehdin vielä seuraamaan Ylen MOT-ohjelmaa puolueiden rahoitusjärjestelmistä. Ainahan se on ollut tiedossa, että ammattiyhdistysliike työntää suokuokalla rahaa demareille mutta nyt se vahvistettiin tilipäätöskirjoista otetuilla kopioilla.

 

Vastapainoksi sanotaan yritysmaailman tukevan Kokoomusta. Nämä ovat kaksi aivan eri asiaa. Se mihin yritys ja yrittäjä itse päättävät rahansa laittaa, on heidän asiansa, mutta ammattiyhdistysliikkeen jäsenmaksua maksavissa jäsenissä on taatusti muitakin kuin demareita.  

 

 

 

<< Takaisin


Ilen kalenteri
   Syyskuu 2010    
MaTiKeToPeLaSu
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930